Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Výběr správného lakovacího procesu pro velké konstrukce

Výběr správného lakovacího procesu pro velké konstrukceToužíte-li po tom, aby nový lak na vašich strojích či vozidlech vydržel co nejdéle, je zapotřebí věnovat opravdu důkladnou péči volbě správného lakovacího procesu. Jak na to vám stručně shrneme v následujícím článku.

Korozní prostředí jako naprostý základ.

Znáte prostředí, v němž bude nově natřená velká konstrukce umístěna? Pak máte volbu vhodného lakovacího procesu značně usnadněnou. Znát totiž tzv. korozní prostředí, je odrazovým můstkem pro volbu správného postupu. Korozní prostředí nepředstavuje nic jiného, než souhrn všech okolních vlivů, které budou na nově nalakovanou konstrukci působit. V rámci korozního prostředí sledujeme především typy agresivního ovzduší, vody nebo třeba soli. To vše jsou faktory, které značně ovlivňují vznik koroze. A právě korozi se díky správnému procesu lakování dokáže nově nalakovaná velká konstrukce ubránit.

Jaké jsou ty nejvhodnější lakovací procesy pro velké konstrukce?

Při výběru toho nejlepšího procesu lakování je důležité zohlednit tyto faktory:

 • Velikost konstrukce a její materiál
 • Potřeby ochrany proti korozi
 • Prostředí, v němž bude lakování probíhat
 • Dobu sušení

Je zřejmé, že ne každý proces lakování je pro velké konstrukce vhodný. Podívejme se tedy na ty, které jsou pro velké plochy využívány nejčastěji.

 1. Lakování stříkáním

  Tento nejběžnější způsob lakování je vhodný pro velké plochy, na nichž je důležité zachovat jednotný tón barvy. Lakování stříkáním je vhodné pro nejrůznější materiály, jako jsou kov, plast či beton.

 2. Elektrostatické lakování

  Lakování v elektrostatickém poli využívá fyzikálního jevu, kdy jsou jednotlivé částice nátěru přitahovány k povrchu. Nátěr se tak dostane i do špatně dostupných míst. Jedná se o rychlý a ekologický způsob lakování, při němž vzniká naprosté minimum odpadu.

 3. Práškové lakování

  Díky práškovému laku získají velké konstrukce opravdu odolný a rovnoměrný povrch. Prášková barva je nanášena stlačeným vzduchem na povrch a následně vytvrzena v peci. Práškové lakování je vysoce efektivní způsob lakování vhodný především na velké kovové konstrukce.

Aby byl výsledek lakování opravdu dokonalý, je zapotřebí vycházet ze všech specifických požadavků a vlivů, které mohou na konstrukci působit. My v AKMEL s. r. o. přistupujeme ke každému lakování velkých i malých konstrukcí profesionálně a s ohledem na veškeré individuální potřeby.

Získejte naprosto jistotu, že jste zvolil ten nejvhodnější lakovací proces. Nechte si lak nanést odborníky v AKMEL s. r. o.